Myšlenka vybudovat muzeum hasičské techniky vznikla kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů na slavnostech v Litoměřicích v podstatě z výzvy ostatních sborů. Tam byla vyslovena myšlenka, že vybudujeme naše muzeum.

Budovu muzea vystavěnou v letech 2001 - 2003 najdeme u hasičské zbrojnice na okraji Stach ve směru na Kašperské Hory.

Muzeum bylo zbudováno díky velkému nadšení členů místního sboru dobrovolných hasičů, obyvatel Stach a dalších pomocníků (přes 5000 brigádnických hodin) a za finančního přispění Okresního úřadu v Prachaticích a fondu Phare. Muzeum bylo slavnostně otevřeno a vysvěceno 12. července roku 2003.

Rozsáhlá expozice hasičské techniky je rozdělena do dvou podlaží. V přízemí najdeme největší exponáty - hasičská auta, v patře jsou vystaveny starobylé hasičské stříkačky, zvané koňky, poháněné lidskou silou, přenosné stříkačky a ostatní hasičská výzbroj a výstroj.

Stěny muzea jsou vyzdobeny malovanými obrazy s hasičskou tématikou z 19. století, včetně dobových kostýmů, dále unikátními helmami a dalšími částmi historické hasičské techniky.

Jako jeden z nejhezčích renovovaných mnoha exponátů je jistě hasičský vůz OPEL Blitz z roku 1943, který je plně pojízdný. Tento vůz je chloubou hasičů Stachy při různých akcích po celé republice, kde mimo jiné dostává ocenění.

Dalším zajímavým exponátem je také Speciál Saviem s nástavbou Biro, vyrobený v sedmdesátých letech ve Francii pro Kaučuk v Kralupech. Údajně byly vyrobeny asi tři kusy, z nichž dva koupilo od chemičky Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách, kde je jeden k vidění, druhý je zapůjčen do muzea hasičů Plzeňska na zámku v Nebílovech a třetí má být na Slovensku ve Slovnaftu. Náplň tvoří šest tun prášku, dosah je něco okolo sedmdesáti metrů a vyprázdnit to trvá cca dvě minuty.

Nelze si také při návštěvě Pošumavského hasičského muzea nevšimnout celé řady unikátních hasičských stříkaček z konce 19. Století.